İçenler düşman içmeyenler kahraman


Sigara için içinde sigara geçmeyen bir birine zıt iki cümle geldi aklıma. Bunlardan birincisi "Bırak adam şu mereti" ikincisi de, buna karşılık olarak "bi keyfim bu var zaten". Sigara içmeyen biri olarak sigara içenlere karşı konulmuş kapalı mekanda sigara içme yasağına, içinde yasak kelimesi geçmesi yüzünden tavır almak zorunda kaldım, böyle bir zamanda bu faşist tavrın sadece sigara içenlere karşı değil sigara içmeyenlere karşı da alınmış olduğunu düşünüyorum. Sigara firmalarının tüketime zorlamalarının yanında sigara ile savaşan firmaların de bir o kadar bağımlıların peşine düştüklerini gölmemler durumdayız bugün. Nikotin sakızları, nikotin bantları, dumansız sigaralar v.b ürünler bugün piyasada önemli bir pay kaplıyor yani sigaraya getirilen yasak bunların tüketimine zorluyor kişileri ve önümüze iki ucu b*klu değnek durumu çıkıyor, pasif içicilik yalanının ortaya atıldığı tarihten bu yana da sigara içmeyenler ve sigara içenler birbirine düşman hale getirildi bu da günümüün "yeni özgürlükçü" düzeninden kaynaklanmakta, yani sigara içmiyorsan sigara içene karşı ezici ve faşist bir tutum içine girebilirsin bu senin hakkın şeklinde bir davranışa sürüklüyor tiryaki olmayanları.

Getirilen son yasakla da bu tutum daha çok arttı yeni özgür yapıda sigara içmeyenler her zaman haklı ama tiryakilik derecesinde sigaraya bağımlı olanlar hep ikinci planda tutuluyor "kapalı mekan"lardan dışarıya atılıyor, belki de bir "sigara kültürü" ölüyor...

Dışarıya taşan sigara tiryakileri belki şimdi sigaranın tadını bile bilmeyen küçük yaştaki çocuklara daha çok görünür oldular kapalı, bunun sorumlusu yine bu faşist tavırdır, yani sigara içmeyenleri sigara içenlere düşmen eden sigara içmeyenlerin sigara içenlerden daha çok hakka sahip olduğunu cahilce savunan bir yasadır.

Sigaraya karşı alınan önlemlerde sigara tiryakilerinin üzerinden onları koruyacak yasalar çıkarmak yerine "Duman Avcıları" gibi oluşumlar ile neredeyse şehrin belli yerlerine kapanlar kurulacak ve bu tiryakilerin iki dudakları arasından neredeyse sigaraları alınarak cezalandırılacak yasalar çıkarmak da bir o kadar ahmakça geliyor bana.

Yine bu yeni özgürlükçü yapıdan bahsetçek olursak, dünyayı iki kutuplu hale getirmekten kaçınmak yerine çok kutuplu hale sokmak zamanımızda kabul edilemeyecek bir olgu.İçen de içmeyen de eşit olmak yerine hakarete uğrayan sigara tiryakileri çaresiz şekilde mücadeleye girişecek tetiklemeyi bekliyor olabilirler.


Sigara firmaları bu duruma neden sessiz kalıyorlar diye düşünürsaniz; Onların kaybedecek bir şeyi yok çünkü zaten bu durum da onlar için bir pazarlama konusu sigaraya bağımlılık da sigaradan kurtulmak da onlar için yeni kâr kapıları demek, başta da bahsettiğim gibi "sigarayı bırakmanın yolları" adı altında yeni ticari metalar ortaya çıkacak heryerde karşımıza çıkacak "sigara tiyakilerinin baş düşmanları" adı altında yeni oluşumlar da çıkabilir sigarayla savaşanlar, sigarayla sevişenlere karşı laflarını gelecekte çok duyabiliriz .


Bu faşist tavır daha ne kadar sürecek bilinmez ama sigara içenlerin de hakkı sorgulanmalı, tiryakileri kapalı mekanlardan dışarı atmak ve onlara özendirici rol üstlendirmek yerine, bağımlılara yeni kapalı mekanlar açılmalı.