Düğün‘Düğün’ oyununu gördünüz mü? Bence görmelisiniz. Hele bir erkekseniz mutlaka görmelisiniz. Neden mi? Belki bilinçsiz, belki de bilinçli bir şekilde kendi üstünlüğünüzü kanıtlamak için kadına karşı yaptığınız eziyetlere tanık olabilirsiniz, yaptıklarınız geri dönüp yüzünüze çarpabilir. Kadına kendisini ne kadar ezik hissettirmeye çalışsanız da, kadının bu durum karşısında ne kadar güçlü kalabildiğini de anlayacaksınız.

Tek perdelik oyunda hiç erkek göremiyoruz, aslında görmemiz mümkün. Çünkü onların etkileri oyun boyunca sürüyor. Oyun boyunca bir mutfak izliyoruz, bir evin kalbinin mutfak olduğunu düşünürsek, gerçekten etkileyici görünüyor. Dışarıda düğün olurken, içeride ise bütün sırlar bir bir açığa çıkıyor. Hepsi bir mutfakta pişiyor. Erkek şiddeti kendisini oyun boyunca hissettiriyor. Sırların temelinde hep bir erkek var, terk eden erkek, dayakçı erkek, baskıcı erkek.

Kadınlar erkeklerin kendilerine yaptığını, erkeklere anlatma çabasındalar yıllar boyunca, ama gelin görün ki bunu dinlemek isteyen erkek sayısı en iyimser tahminle bir elin parmaklarını geçmez her halde. Sekiz kadın oyunda bu misyonu yüklenerek, dinlemek isteyen, istemeyen tüm erkeklere ayna tutuyorlar.

'Düğün'de Tilbe Saran, Şebnem Sönmez, Zerrin Sümer, Güler Ökten, Eda Çatalam, Evren Ercan, Serpil Göral ve Maria Akgüllü oynuyor

'Düğün'ü izlemek isterseniz aşağıdaki programa gözatmanızda fayda var.

8 Ekim Cumartesi 20:30
Caddebostan Kültür Merkezi (CKM)

11 Ekim Salı 20:00
Çorlu Belediye Kültür Merkezi

17 Ekim Pazartesi 20:00
Çanakkale Süleyman Demirel Konferans Salonu

21 Ekim Cuma 20:30
Kozyatağı Kozzy Kültür Merkezi – Gazanfer Özcan Sahnesi

22 Ekim Cumartesi 15:00
Profilo Kültür Merkezi – Küçük Salon

29 Ekim Cumartesi 15:00
Profilo Kültür Merkezi – Küçük Salon

Murat Güzelgün & Züleyha Keskin