!f2: İSTANBUL'DAN CANLI


istanbul'dan canli / istanbul live from !f istanbul on Vimeo.

!f istanbul, merkezi olan İstanbul’dan uzakta yeni merkezler yaratıp yeni tartışmalar başlatıyor olmanın heyecanını yaşıyor ve bu yıl daha önce hiç denenmemiş bir ilki gerçekleştiriyor. Dijital sinema adına gerek ülkemizde gerekse dünyada önemli bir adım olarak kabul edilebilecek “!f2” adını taşıyan bu yeni oluşum,festival kapsamında gösterilecek 5 özel filmi, Türkiye ve Ortadoğu’dan farklı noktalarındaki izleyicilere de ulaştırmayı amaçlıyor.
Amerika’da yaratılan ve sinema sektöründe kısa zamanda dünyanın en saygın web sitelerinden biri haline gelen The Auteurs ile ortaklaşa gerçekleştirilen !f2 kapsamında seçilecek bu 5 film, !f istanbul’un son iki gününde, yani 20-21 Şubat tarihlerinde, İstanbul’da festival kapsamında gösterilirken sağlanacak dijital bağlantı ile eş zamanlı olarak diğer şehirlerde de gösterilecek. !f2, günümüzün coğrafyalarına, değişen haritalara ve iklimlere, yeni teknolojiler sayesinde yaşadığımız farklı birliktelik biçimlerine ve güç dengelerine dair sözleri olan filmleri gösterecek.
Her gösterimin ardından filmin yönetmeni veya yapımcısıyla yapılan söyleşiler !fistanbul’un web adresinden canlı olarak izlenebiliyor olacak ve böylelikle filmin izlendiği her bölgeden izleyiciler de bu söyleşiyi izleyebilme hatta yönetmene/yapımcıya sorularını canlı olarak iletme imkanı elde edecekler. Festivalin son Pazar günü, Türkiye’den ve yurtdışından saygı duyduğumuz bazı yönetmen, düşünür ve yazarlarla “ekonomi, teknoloji, sinema ve iktidar dengeleri üzerinden her gün yeniden yarattığımız coğrafyalarımız ve haritalarımız” konulu bir panel söyleşisi de gerçekleştirilecek. Söyleşi sırasında, bu deneysel çalışmanın gerçek motivasyonunun ne olduğu ile ilgili bazı sorulara cevap aranacak.
  • Bu yeni etkileşim biçimlerini nasıl bir harita haline getirebiliriz?
  • Yeni dünya haritasında nasıl daha aktif olabiliriz?
  • İnternet-tabanlı bir iletişimin güçlendirilmesinde yeni olasılıklar yaratmak mümkün mü?
  • Politikalar hayal gücü üzerine kurulabilir mi?
  • Bir yerlerde hala "umut" var mı?